fbpx

Inwestowanie w alkohole tylko dla kolekcjonerów?

Avatar photo
Wysoka inflacja i niepewność gospodarcza sprawiły, że wielu inwestorów zaczęło szukać alternatywnych metod ochrony wartości kapitału. Popularność zaczęły zyskiwać m.in. inwestycje w dzieła sztuki, biżuterię, metale szlachetne czy alkohole. Lokowanie środków w materialnych przedmiotach zyskuje popularność nie tylko wśród mniej doświadczonych osób, ale również inwestorów, którzy od lat działają na rynku.

Z raportu Assay Index 2022. Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków wynika, że za najbezpieczniejsze oraz najbardziej zyskowne inwestycje uznawane są nieruchomości (58 proc.), metale szlachetne (33 proc.), dzieła sztuki (18 proc.) oraz kamienie schlatechne (10 proc.). Panujące przekonania i niewielka wiedza o inwestycjach sprawiają, że osoby bez doświadczenia wybierają formy związane z rzeczywistym obiektem. Lokowanie kapitału w budynki czy np. złoto wydaje się prostsze i mniej abstrakcyjne niż instrumenty finansowe. Podejście dominuje wśród osób starszych. Inwestycje w alkohol wciąż stanowią mniejszość, ale potencjalne stopy zwrotu są satysfakcjonujące nie tylko dla kolekcjonerów, ale również inwestorów budujących zdywersyfikowany portfel.

W jaki alkohol warto inwestować?

Za najbardziej opłacalne uznaje się inwestycje w wino oraz whisky. Biorąc pod uwagę dane Rare Whisky można zauważyć, że ceny najbardziej pożądanej setki butelek whisky wzrosły nawet o 8 proc. w ciągu roku. Natomiast rynek wina w 2021 r. zanotował rekordowy wynik. Obroty na giełdzie The Fine Wine Exchange (Liv-ex) po raz pierwszy przekroczyły 100 mln funtów. Nie każdy alkohol nadaje się na inwestycję. Im mniej dostępny i rzadszy produkt, tym na wyższą stopę zwrotu może liczyć inwestor.

Dużą zaletą inwestycji w szlachetne alkohole jest niezależność od wahań rynków kapitałowych. Decydując się na zakup alkoholi należy orientować się w sytuacji na rynku oraz pożądanych produktach. Inwestycje należą do długoterminowych, np. wina zyskują wartość zazwyczaj po około pięciu latach. Warto jednak stale monitorować rynek, ponieważ w przypadku alkoholi o małych nakładach wartość może wzrosnąć dużo szybciej. Wraz z każdą wypitą butelką pozostałe egzemplarze stają się coraz bardziej pożądane. Na rynku inwestycji w alkohole pod uwagę należy również wziąć panującą modę. Nie zawsze najwyższej jakości alkohole będą osiągały spektakularne wyniki. Inwestor może niemal w dowolnym momencie złożyć dyspozycję sprzedaży albo wystawić egzemplarze na aukcji.

Osoby zainteresowane funkcjonowaniem na rynku inwestycji w alkohole mogą skorzystać ze wsparcia doświadczonych firm oraz doradców, którzy zajmą się budową portfela kierując się środkami posiadanymi przez inwestora oraz okresem lokaty kapitału.

Wśród wad inwestowania w alkohole można wymienić konieczność właściwego przechowywania egzemplarzy. Wina czy whisky wymagają określonych warunków, które pozwalą zachować jakość trunków. Inwestorzy muszą również liczyć się, że okres oczekiwania na zwrot wynosi minimum kilka lat. Warto również pamiętać o dodatkowych kosztach, np. na przechowywanie trunków, ubezpieczenie czy koszty związane z zarządzaniem.

Jak inwestować w wino?

Z analizy HRE Investments wynika, że potencjalna stopa zwrotu z inwestycji w wino wynosi 10 proc. O winie inwestycyjnym można mówić w przypadku egzemplarzy, które wykazują potencjał wzrostu wartości po pięciu latach. Wino osiąga coraz lepszą jakość, a najwyższą zanotuje osiągając wiek od 10 do nawet 25 lat. Przed zakupem warto zacząć od sprawdzenia dynamiki cen poprzednich roczników. Najlepsze wyniki notują głównie wina z prestiżowych regionów, np. Toskanii we Włoszech czy Bordeaux i Burgundii we Francji. Decydując się na inwestycję pod uwagę należy również wziąć renomę oraz doświadczenie winiarza.

O czym pamiętać inwestując w whisky?

Na rynku inwestycji w whisky panują podobne zasady, jak na rynku wina. Eksperci zwracają uwagę, że największy potencjał mają wersje single malt. Inwestorzy powinni liczyć się z wysokim progiem finansowym wejścia na rynek. Z analizy HRE Investments wynika jednak, że potencjalna stopa zwrotu z inwestycji w wino wynosi 8 proc. Decydując się na inwestycję należy szukać przede wszystkim edycji limitowanych, często pochodzących od prestiżowych producentów. Kolejna grupa to egzemplarze kolekcjonerskie stworzone przez najbardziej cenionych producentów, np. Macallan, Brora czy Dalmore.  Na koniec warto obserwować wydania specjalne, których wartość rośnie wraz z możliwością stworzenia kolekcji.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

5 największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Następny Wpis

Fulfillment, czyli jak rozwijać biznes online bez własnego magazynu

Powiązane wpisy

Sprzedaż B2B – jakich błędów unikać? 3 najpopularniejsze błędy handlowców

Jak sprzedawać skutecznie w branży B2B? Zaufanie klienta to jeden z podstawowych filarów gwarantujący realizację założonych celów. Klienci z branży B2B szukają wsparcia wśród ekspertów, którym mogą powierzyć ważne aspekty działalności - szybkość produkcji, komunikację z własnymi odbiorcami czy jakość oferowanych produktów. Jakich błędów unikać podczas sprzedaży? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Avatar photo
Więcej

Jak budować efektywne relacje inwestorskie?

Relacje inwestorskie (investor relations – IR) to jeden z kluczowych elementów wpływających na wizerunek marki wśród obecnych i potencjalnych inwestorów.  Zainteresowanie spółką realnie przekłada się na płynność akcji oraz wycenę. Organizacje mają do wykorzystania kilkanaście narzędzi pozwalających budować efektywną komunikację z akcjonariuszami. Warto pamiętać, że nie ma jednego skutecznego przepisu na długoterminowe relacje. Wybór metod oraz narzędzi zależy od specyfiki organizacji, ale przede wszystkim potrzeb oraz oczekiwań inwestorów.
Avatar photo
Więcej