Fundusze kupują mieszkania w Polsce

Wciąż trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynki kapitałowe wkroczyła duża zmienność. Fundusze inwestycyjne próbują zatem znaleźć sposób na zabezpieczenie kapitału swoich klientów i wypracowanie na ich rzecz możliwie najwyższych zysków, najlepiej przy ograniczeniu ryzyka. Coraz częściej więc zwracają się ku rynkowi mieszkaniowemu. Ten w Polsce wciąż jest dość atrakcyjny na tle innych państw europejskich.

Polskie nieruchomości to atrakcyjne inwestycje

Po pierwsze mieszkania w Polsce nadal są stosunkowo tanie w porównaniu z miastami Europy Zachodniej. Analitycy dostrzegają potencjał wzrostu cen w długim horyzoncie czasowym.

Po drugie w dużych miastach w Polsce brakuje nowoczesnych mieszkań na wynajem w dobrych lokalizacjach. Młodzi Polacy coraz bardziej cenią sobie mobilność i wygodę, dlatego częściej niż jeszcze kilka lat temu decydują się na wynajem. Nie bez znaczenia dla nich jest także niepewność dzisiejszych czasów – trudno jest przewidzieć, czy na stałe wrócimy do biur. W tym czasie wynajem może być lepszą decyzją nić kupno nieruchomości.

Zagraniczne fundusze wkraczają na polski rynek nieruchomości

Fundusze inwestycyjne, szczególnie zagraniczne, dostrzegły ten wciąż niewykorzystany. W 2021 roku deweloperzy zawarli umowy sprzedaży na rzecz podmiotów rynku kapitałowego prawie 35 tysięcy mieszkań. Była to liczba aż o 43% większa niż rok wcześniej i jednocześnie stanowiła historyczny rekord.

Analitycy rynku nieruchomości wskazują, że w 2022 roku możemy się spodziewać kolejnych umów między deweloperami a funduszami. Do podboju rynku najmu instytucjonalnego szykują się już Robyg, Ronson i Develia, deklarując dużą skalę przedsięwzięcia. Konkurencji również nie będą pozostawali w tyle, chociaż skala ich działalności prawdopodobnie będzie mniejsza.

W kolejnych miesiącach wyzwaniem dla rynku mieszkaniowego będą rosnące stopy procentowe, inflacja i wyższe koszty materiałów i prac budowlanych. Bieżąca sytuacja w polskiej gospodarce może negatywnie odbić się na popycie na mieszkania zgłaszanym przez gospodarstwa domowe, szczególnie te posiłkujące się kredytem. Deweloperzy otwierają się więc na innych klientów, w tym instytucjonalnych. Zawierane z nimi umowy często dotyczą dużych części budynków mieszkalnych, a nawet całych osiedli. Ma to wpływ na koszty transakcyjne, płynność i ryzyko deweloperów. Tego rodzaju współpraca może zatem być dla nich bardzo atrakcyjna.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

3 produkcje White Pig Games, które musisz znać

Następny Wpis

Znamy premierę gry Drill Deal – Oil Tycoon

Powiązane wpisy

Wielorazowe opakowania odpowiedzią branży kosmetycznej na problem plastiku

Coraz bardziej nośnym tematem na przestrzeni ostatnich lat jest dbałość o środowisko naturalne. Aktywiści nawołują między innymi do ograniczenia wykorzystania plastiku w codziennym życiu. Chociaż jego całkowite wyeliminowanie właściwie nie jest możliwe, idziemy w dobrym kierunku. Świadomość ekologiczna rośnie wśród konsumentów, a firmy starają się dopasować swoje procesy produkcyjne i ofertę do zmieniającego się społeczeństwa.
Więcej

Biznes w modelu SaaS. Korzyści dla klienta i dostawcy rozwiązań

Dynamiczny rozwój Internetu oraz nowych technologii sprawił, że model SaaS zyskał popularność na całym świecie. Coraz mniej organizacji korzysta ze starych rozwiązań polegających na wykupieniu licencji albo fizycznym zainstalowaniu oprogramowania na sprzęcie. Model SaaS oferuje wiele korzyści nie tylko dla klienta, ale również firmy tworzącej rozwiązanie.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA