Działka pod farmę fotowoltaiczną. Jakie wymogi musi spełniać działka pod budowę farmy?

Farma fotowoltaiczna to wciąż opłacalna inwestycja. Kryzys energetyczny w Europie, rosnąca inflacja czy kolejne doniesienia o pogarszającym się stanie środowiska sprawiają, że odnawialne źródła energii wiążą się ze stabilną formą lokaty kapitału. Coraz więcej inwestorów decyduje się nie tylko obniżyć rachunki za prąd w domu czy firmie, ale również zaczyna zarabiać na sprzedaży energii. Inwestycja w farmy fotowoltaiczne wyróżnia się dużym potencjałem wzrostu i wysoką stopą zwrotu. Jednym z pierwszych kroków jest wybór działki pod inwestycję. Na co warto zwrócić uwagę?

Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się z większą liczbą formalności niż w przypadku domowej elektrowni. Jeszcze przed podjęciem decyzji o inwestycji warto poznać podstawowe wymagania dotyczące farmy. Duże znaczenie ma grunt, na którym powstanie. Zapewnienie odpowiednich warunków wpływa korzystnie na efektywność elektrowni. 

Na jakich działkach można budować farmę fotowoltaiczną?

Farma fotowoltaiczna może zostać zbudowana na działce o odpowiedniej powierzchni oraz wymiarach. Wielkość działki powinna umożliwić ustawienie paneli w rzędach, w taki sposób, żeby nie zaciemniały się nawzajem. 

Działka pod budowę farmy o mocy 1 MW powinna mieć wielkość około 2 ha, a szerokość minimum 50 m. Musi mieć również dostęp do drogi publicznej, ale nie graniczyć z pasem drogowym. Podczas budowy odbywa się transport ciężkich materiałów, a droga powinna być utwardzona oraz szeroka. 

Która klasa ziemi nadaje się pod fotowoltaikę?

Znaczenie ma również klasa. Inwestycje powstają na gruntach klasy IV albo niżej, a także na nieużytkach rolnych. Farma może powstać po uzyskaniu zgody na budowę. Jako podstawę wykorzystuje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy oraz przyłączenia. 

Działka pod farmę fotowoltaiczną – pozostałe wymagania 

Warunki pod względem intensywności promieniowania są zbliżone na terenie całego kraju. Warto postawić na płaski teren, na którym instalacja jest dużo prostsza. Dużym atutem jest możliwość ustawienia paneli w stronę południową. Nietrafionym wyborem będzie działka mieszcząca się od północnej strony wzgórza. Warto również zwrócić uwagę na odległość od linii energetycznej. Jeżeli inwestycja będzie znajdować się w odległości większej niż 200 m zwiększy to koszty generowania energii. 

Farma fotowoltaiczna – opłacalność i warunki 

Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne to możliwość osiągnięcia aktywów generujących wysoki i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii. Ilość formalności, wymagań oraz warunków do spełnienia sprawia, że warto podjąć współpracę z doświadczonym ekspertem. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii.

Proces budowy wraz z odbiorem farmy trwa od 9 do 12 miesięcy, a wewnętrzna stopa zwrotu może wynieść nawet ponad 13 proc. Współpraca z Flash Investment Group to doradztwo biznesowe w procesie nabycia farmy, ale również wsparcie w pozyskaniu finansowania na zakup udziałów w SPV, w sprzedaży zielonej energii czy utrzymaniu i serwisie w okresie eksploatacji farmy. 

Budowa farmy fotowoltaicznej to pomysł na rentowną i bezpieczną inwestycję. Na proces inwestycyjny składa się jednak szereg zadań o różnym charakterze – od audytu terenu, przez opracowanie projektu i uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń, aż po sam proces budowy. Wsparcie doświadczonych specjalistów to duże ułatwienie i możliwość szybszego czerpania zysków z inwestycji, a także minimalizacja ryzyka związanego z popełnieniem błędów i niską efektywnością farmy. 

Jako że farmy fotowoltaiczne o powierzchni zabudowy 0,5-1 ha uznawane są za obszary mogące znacząco oddziaływać na środowisko, w niektórych przypadkach wymagają uzyskania decyzji środowiskowej. Dotyczy to działek zlokalizowanych w użytkach ekologicznych, parkach narodowych, rezerwatach przyrody, parkach krajobrazowych, obszarach chronionego krajobrazu, obszarze Natura 2000 oraz zespołach przyrodniczo krajobrazowych.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Kwalifikacje na rynku pracy. Wykształcenie wyższe coraz mniej ważne?

Następny Wpis

Inflacja w strefie euro spada, ale wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie

Powiązane wpisy

Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na polską i światową gospodarkę? Wśród skutków wymienia się m.in. kolejny wzrost cen żywności. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na zbliżający się kryzys zbożowy. Jak przedstawiają się prognozy wzrostu cen żywności w najbliższym czasie? Czy Polska będzie musiała zmierzyć się z brakami żywności?
Więcej

Czy Polacy boją się inflacji? Badanie Revolut

Inflacja w Polsce co miesiąc osiąga kolejne rekordowe wyniki. Powszechny wzrost cen produktów i usług wśród wielu Polaków wywołuje negatywne emocje. Spadek siły nabywczej pieniądza sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad sposobami zarządzania oszczędnościami.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA