Debiut indeksu WIG140 na GPW

Spółka GPW Benchmark rozszerzyła Rodzinę Indeksów Giełdowych o indeks WIG140. W skład portfela jego portfela wchodzą pakiety akcji 140 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które zaliczane są do indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80.
pexels

Jak GPW Benchmark podaje w swoim komunikacje, rozpoczęte 20 grudnia 2021 roku publikowanie indeksu WIG140 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Inwestorzy zgłaszali potrzebę otrzymywania zbiorczej informacji o kondycji dużych, średnich i małych spółek.

Nowy indeks będzie obliczany w formule dochodowej. Oznacza to, że oprócz kursów transakcji do jego wyliczenia uwzględniane będą także dywidendy i prawa poboru z akcji.

W portfelu WIG140 największy udział mają akcje PKO BP, PKN ORLEN oraz PZU – odpowiednio bank, koncern paliwowy i firma ubezpieczeniowa. Łącznie stanowią one około 22% portfela tego indeksu.

Zdaniem Łukasza Świtka, dyrektora ds. sprzedaży we Flash Investment Group, publikacja nowego indeksu to krok w dobrą stronę, na który czekało wielu uczestników rynku kapitałowego. Pozwoli on uzyskać szerszy obraz kondycji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. Ekspert docenia również zastosowanie formuły dochodowej, dzięki czemu WIG140 będzie obrazował realne zyski. Po uzupełnieniu zakresu wskaźników GPW Łukasz Świtek oczekuje rozszerzenia instrumentów finansowych dostępnych na rynku o te bazujące na WIG140. Będą one atrakcyjną formą inwestowania dla osób, które z różnych powodów nie chcą nabywać akcji bezpośrednio.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Od 20 lat ceny nie rosły tak szybko

Następny Wpis

Kosmiczna szansa SatRevolution

Powiązane wpisy

Ile zarabia founder? Wynagrodzenia w startupie

Founder to często osoba zarabiająca najmniej w startupie. Rozwój projektu wiąże się z koniecznością zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników, których wynagrodzenia kształtują się na wysokim poziomie. Założyciel zaczyna czerpać satysfakcjonujące korzyści dopiero po częściowej sprzedaży czy debiucie na giełdzie.
Więcej

Kiedy zdecydować się na doradztwo marketingowe?

Doradztwo marketingowe sprawdza się na różnych etapach działalności - od początkowej fazy i wsparcia w nadaniu kierunku działań, przez pomoc w uporządkowaniu pracy działu marketingu aż po maksymalne wykorzystanie potencjału organizacji. Świeże spojrzenie oraz ocena wykonana przez doświadczonych specjalistów potrafi znacząco wpłynąć na skuteczność podejmowanych działań.
Więcej

Na czym polegają obligacje indeksowane inflacją?

Obligacje powszechnie uznawane są za najbezpieczniejsze instrumenty finansowe. Rosnąca inflacja i spadek wartości pieniądza sprawiły, że coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na obligacje indeksowane inflacją. Głównym emitentem w Polsce jest Skarb Państwa, a rzadziej również inne organizacje.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA