fbpx

Ani recesja, ani ożywienie. Nowe analizy ekspertów na temat sytuacji gospodarczej na świecie

Avatar photo
Z analizy przedstawionej przez Puls Biznesu wynika, że mediana wskaźników miesięcznych w odniesieniu do rynków światowych utrzymuje się na poziomie neutralnym. Obecnie nie notuje się ani recesji ani ożywienia. Polska znajduje się na dnie cyklu koniunkturalnego. Na rynku pojawia się mniej ofert pracy, ale równocześnie bezrobocie utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Puls Biznesu co tydzień przygotowuje analizę aktualnej wielkości 80 wskaźników w odniesieniu do czterech gospodarek – Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Chin. Systematyczna analiza pozwala na zapoznanie się z bieżącą sytuacją światowej gospodarki.

Mniej ofert pracy, ale bezrobocie na stabilnym poziomie

Na polskim rynku pracy widoczne są spadki nowych ofert pracy. Z danych udostępnionych przez urzędy pracy wynika, że pojawiało się nawet o 21 proc. mniej ofert w porównaniu z rokiem ubiegłym. Natomiast stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W kwietniu br. wyniosła 5,3 proc. a w analogicznym okresie w roku ubiegłym – 5,6 proc. 

Zdaniem ekspertów Pulsu Biznesu Polska znajduje się obecnie w okresie recesji. W bieżącym roku wzrost PKB ma kształtować się poniżej trendu w perspektywie długoterminowej. W połowie roku zanotowany zostanie łagodniejszy cykl redukcji zapasów, który w połączeniu z uwolnieniem części popytu ze strony klientów ma doprowadzić do ożywienia gospodarczego. W scenariuszu specjaliści Pulsu Biznesu zakładają również, że na przełomie bieżącego oraz nadchodzącego roku wzrost gospodarczy będzie blisko 2 proc. w stosunku rok do roku. Historyczna średnia wynosi 3,5 proc.

W Niemczech powolna poprawa 

Eksperci Pulsu Biznesu zwracają uwagę, że sytuacja gospodarcza w Niemczech poprawia się powoli. W kraju notuje się spadek cen energii oraz wzrost oczekiwań konsumentów oraz przedsiębiorców. Produkcja przemysłowa utrzymuje się w stanie stagnacji. Na niemieckim rynku można zaobserwować dużą rozbieżność między sektorami. Do rosnących zalicza się m.in. motoryzację. Przede wszystkim są to branże korzystające z normalizacji warunków logistycznych. Z drugiej strony obserwuje się branże energochłonne, które wciąż mierzą się z kryzysem. Eksperci w podsumowaniu zwracają uwagę, że w Niemczech popyt ma negatywny wpływ na produkcję, co wynika z faktu, że obywatele kupują mniej produktów w związku z kryzysem. Specjaliści dodają, że obecnie najlepsza koniunktura dotyczy usług. Natomiast wskaźniki związane z produkcją przemysłową, a także sprzedażą detaliczną zmieniają ogólny obraz. 

Co wydarzy się w Niemczech w najbliższym czasie? Zdaniem Pulsu Biznesu widoczne będzie powolne ożywienie w przemyśle związane ze spadkami cen energii oraz wzmocnieniem po stronie konsumentów. Proces nie będzie wyróżniał się jednak dużą dynamiką i odbędzie się w drugiej części roku.  Wzrost PKB ma ukształtować się na poziomie nie większym niż 1 proc. na koniec roku analizując dane rok do roku.

Dezinflacja w Stanach Zjednoczonych 

Z przedstawionych informacji wynika, że w Stanach Zjednoczonych inflacja spada równocześnie nie wywołując schłodzenia w ramach aktywności gospodarczej. W kwietniu wskaźnik CPI wyniósł 4,9 proc rok do roku, a w poprzednim miesiącu było to 5 proc. rok do roku. Za główne przyczyny uznaje się spadek cen energii oraz paliwa, ale również innych towarów. Natomiast ceny rosną w usługach. W sektorze przedsiębiorstw zanotowano najniższy spadek cen od lipca 2020 roku i był to spadek o 3 proc. analizując dane rok do roku. Wciąż notuje się jednak słabą kondycję przemysłu oraz niewielki popyt ze strony konsumentów. 

Puls Biznesu zwraca uwagę również na rynek pracy. Obecnie w Stanach Zjednoczonych można obserwować wzrost zatrudnienia w usługach konsumenckich oraz spadek liczby wolnych stanowisk. Firmy prowadzą mniej rekrutacji, ale równocześnie nie zmniejszają zatrudnienia. 

Zdaniem ekspertów gospodarka nie osiągnie stanu recesji, ale będzie rosła wolno. W Stanach Zjednoczonych należy spodziewać się niewielkiego wzrostu produkcji przemysłowej oraz detalicznej, a równocześnie można przygotować się na dobre wyniki w usługach.

Chiny wciąż pod presją obostrzeń 

W Chinach trwa powolny proces odbudowy po obostrzeniach epidemicznych. Dynamika inflacji w ujęciu rocznym CPI ukształtowała się na poziomie 0,1 proc. rok do roku w kwietniu, natomiast w marcu było to 0,7 proc. rok do roku. W sektorze przemysłu ceny spadły o 3,6 proc. rok do roku. Puls Biznesu zwraca uwagę, że jest to najniższy wynik od maja 2020 roku. Zdaniem ekspertów w br. Chiny osiągną wzrost gospodarczy na poziomie około 5 proc. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Nowe raporty ESG. Czy firmy przestaną wykorzystywać greenwashing?

Następny Wpis

Liftero pozyskało finansowanie. Kolejny krok w rozwoju polskiej branży kosmicznej

Powiązane wpisy

Fulfillment, czyli jak rozwijać biznes online bez własnego magazynu

Fulfillment pozwala w pełni skupić się na prowadzeniu biznesu online. Decydując się na otwarcie sklepu internetowego właściciel musi liczyć się nie tylko ze sprzedażą i marketingiem, ale również logistyką, transportem czy księgowością. Wielu właścicieli zaczyna od magazynowania produktów oraz obsługi zamówień z własnego domu czy biura. Wraz z rozwojem biznesu, przybywa zamówień, a dotychczasowa przestrzeń staje się za mała. Na ratunek przychodzi usługa fulfillment. Czym jest? Ile kosztuje?
Avatar photo
Więcej

Jawność wynagrodzeń ma zmniejszyć lukę płacową między kobietami i mężczyznami

Firmy w państwach członkowskich Unii Europejskiej będą musiały podawać informacje pozwalające zapoznać się z różnicami w wysokości wynagrodzeń. Parlament Europejski przyjął dyrektywę mającą zmniejszyć lukę płacową między kobietami a mężczyznami. Zgodnie z danymi GUS za 2021 rok w Polsce luka wynosiła ogółem 4,8 proc. Natomiast PE podaje, że kobiety w Unii Europejskiej za tę samą pracę zarabiają średnio o 13 proc. mniej niż mężczyźni.
Avatar photo
Więcej

Czym jest i jak zbudować silną markę?

Budowanie marki to długotrwały proces, który wymaga przemyślanej i zaplanowanej strategii działania. Silna marka produktu albo usługi zapewnia mocną pozycję na rynku oraz wyróżnia na tle konkurentów. Klienci mogą szybciej wybrać produkt mając pewność oferowanych korzyści. Marka to dużo więcej niż zestaw cech fizycznych. Zapewnia o jakości i ma duży wpływ na wizerunek organizacji, osoby czy produktu.
Avatar photo
Więcej