fbpx

Akcje ułamkowe, czyli inwestycje dla każdego

Avatar photo
W ostatnich latach trading stał się osiągalny dla każdego z komputerem i połączeniem internetowym. Niektóre akcje można kupić z łatwością, ponieważ ich ceny wynoszą kilka, lub kilkaset złotych. Jednak wysokie ceny wielu spółek powodowały, że zakup jakiejkolwiek akcji stał się nieosiągalny dla niektórych inwestorów. Stąd pojawienie się akcji ułamkowych- aby móc inwestować w drogie spółki, mimo mniejszego budżetu.
Czym są akcje ułamkowe

Akcje ułamkowe są jedną z form inwestowania w giełdę lub inne rynki finansowe. W skrócie akcje ułamkowe umożliwiają inwestorom zakup mniejszych fragmentów pojedynczej akcji lub udziału w aktywach spółki.

Tradycyjnie, inwestorzy kupują pełne akcje, czyli pełne udziały w spółce. Jednak nie zawsze każdy inwestor może sobie pozwolić na zakup całej akcji z powodu jej wyższej ceny. Tutaj wchodzą akcje ułamkowe, które pozwalają inwestorom kupować tylko części akcji, dzięki czemu mogą zainwestować mniejsze kwoty i wciąż czerpać korzyści z ruchów cen akcji. Nabycie części akcji daje posiadaczowi takie same prawa jak posiadanie pełnych akcji. Dywidenda wyliczana jest tak samo jak w pełnej akcji na podstawie proporcje do posiadanej pozycji, czyli klient mający 0,10 akcji będzie uprawniony do 10% kwoty, która przysługuje posiadaczowi danej akcji.

Na przykład, chcąc kupić akcje Amazona, to, zamiast na jedną wydać 3000 dolarów, można kupić jedną dziesiątą tejże akcji i przeznaczyć na ten cel 300 dolarów. Albo jedną setną czy jedną tysięczną akcji- minimalna kwota do inwestowania to 1 dolar amerykański. Nawet jeśli inwestor dysponuje dużym portfolio o wysokości 20 000 dolarów, to zakup pojedynczej akcji pochłonie 15 % środków!

Dzięki akcjom ułamkowym mając do dyspozycji 30 dolarów, można zbudować solidne portfolio złożone z 30 spółek.

Zalety akcji ułamkowych

Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla młodych i początkujących inwestorów, którzy inaczej nie mogliby sobie pozwolić na zakup konkretnych akcji. W tym przypadku mogą sobie pozwolić na inwestycje przy wykorzystaniu mniejszych kwot. Dzięki temu, że nie trzeba dysponować dużym kapitałem, dostęp do inwestowania może zyskać każdy, kto tylko chce.

Poza tym taki portfel stanowi dobrą naukę zarządzania ryzykiem i dywersyfikacji. Pozwala również stopniowo zwiększać inwestycje w akcje, stopniowo dokupując udziały. Gdy akcje ułamkowe osiągną wartość całkowitą, to wtedy są scalane i dopisywanie do rachunku maklerskiego inwestora.

Wady akcji ułamkowych

Inwestor nie jest właścicielem akcji, ponieważ jest nim broker do momentu wykupienia całości akcji przez udziałowca. Posiadacz akcji ułamkowej nie ma prawa do udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i nie może głosować. Kolejną wadą jest fakt, że nie można ich transferować, czyli inwestor pozostaje związany z konkretnym brokerem, który jest rzeczywistym posiadaczem akcji. Do tego dochodzi ograniczona oferta.

Gdzie kupić akcje ułamkowe

Jako pierwszy w Polsce możliwość zakupu akcji ułamkowych wprowadził broker online XTB. Do zakupu potrzebna jest minimalna kwota 10 PLN, aby zakupić polskie akcje, a w przypadku zagranicznych inwestycji jest to 10 dolarów lub 10 euro.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Unia Europejska w obliczu ryzyka uzależnienia od technologii z Chin

Następny Wpis

Dziury w sankcjach. Czym jest transfer STS?

Powiązane wpisy

Prosta Giełda zadebiutowała, ale handel akcjami nie ruszył

Na NewConnect zanotowano trzeci debiut w 2023 roku. Wejście spółki Prosta Giełda nie spowodowało jednak, że handel akcjami ruszył. Oficjalne rozpoczęcie notowań uniemożliwił przekraczający 1000 proc. wzrost teoretycznego kursu otwarcia w stosunku do kursu odniesienia. Handel nie był możliwy ze względu na przekroczenie odchylenia wahań kursu od przyjętych “widełek”.
Avatar photo
Więcej

Ukończono I etap farmy PV Jeziórko

Grupa PGE z sukcesem zrealizowała pierwszą fazę projektu farmy słonecznej w Jeziórku na terenie Podkarpacia, tworząc jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Rozciągająca się na obszarze około 50 hektarów instalacja ma obecnie moc przekraczającą 50 MW. Wizją przyszłości dla farmy PV-Jeziórko jest rozwinięcie jej mocy do około 220 MW.
Avatar photo
Więcej