fbpx

Akcje ułamkowe, czyli inwestycje dla każdego

Avatar photo
W ostatnich latach trading stał się osiągalny dla każdego z komputerem i połączeniem internetowym. Niektóre akcje można kupić z łatwością, ponieważ ich ceny wynoszą kilka, lub kilkaset złotych. Jednak wysokie ceny wielu spółek powodowały, że zakup jakiejkolwiek akcji stał się nieosiągalny dla niektórych inwestorów. Stąd pojawienie się akcji ułamkowych- aby móc inwestować w drogie spółki, mimo mniejszego budżetu.
Czym są akcje ułamkowe

Akcje ułamkowe są jedną z form inwestowania w giełdę lub inne rynki finansowe. W skrócie akcje ułamkowe umożliwiają inwestorom zakup mniejszych fragmentów pojedynczej akcji lub udziału w aktywach spółki.

Tradycyjnie, inwestorzy kupują pełne akcje, czyli pełne udziały w spółce. Jednak nie zawsze każdy inwestor może sobie pozwolić na zakup całej akcji z powodu jej wyższej ceny. Tutaj wchodzą akcje ułamkowe, które pozwalają inwestorom kupować tylko części akcji, dzięki czemu mogą zainwestować mniejsze kwoty i wciąż czerpać korzyści z ruchów cen akcji. Nabycie części akcji daje posiadaczowi takie same prawa jak posiadanie pełnych akcji. Dywidenda wyliczana jest tak samo jak w pełnej akcji na podstawie proporcje do posiadanej pozycji, czyli klient mający 0,10 akcji będzie uprawniony do 10% kwoty, która przysługuje posiadaczowi danej akcji.

Na przykład, chcąc kupić akcje Amazona, to, zamiast na jedną wydać 3000 dolarów, można kupić jedną dziesiątą tejże akcji i przeznaczyć na ten cel 300 dolarów. Albo jedną setną czy jedną tysięczną akcji- minimalna kwota do inwestowania to 1 dolar amerykański. Nawet jeśli inwestor dysponuje dużym portfolio o wysokości 20 000 dolarów, to zakup pojedynczej akcji pochłonie 15 % środków!

Dzięki akcjom ułamkowym mając do dyspozycji 30 dolarów, można zbudować solidne portfolio złożone z 30 spółek.

Zalety akcji ułamkowych

Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla młodych i początkujących inwestorów, którzy inaczej nie mogliby sobie pozwolić na zakup konkretnych akcji. W tym przypadku mogą sobie pozwolić na inwestycje przy wykorzystaniu mniejszych kwot. Dzięki temu, że nie trzeba dysponować dużym kapitałem, dostęp do inwestowania może zyskać każdy, kto tylko chce.

Poza tym taki portfel stanowi dobrą naukę zarządzania ryzykiem i dywersyfikacji. Pozwala również stopniowo zwiększać inwestycje w akcje, stopniowo dokupując udziały. Gdy akcje ułamkowe osiągną wartość całkowitą, to wtedy są scalane i dopisywanie do rachunku maklerskiego inwestora.

Wady akcji ułamkowych

Inwestor nie jest właścicielem akcji, ponieważ jest nim broker do momentu wykupienia całości akcji przez udziałowca. Posiadacz akcji ułamkowej nie ma prawa do udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i nie może głosować. Kolejną wadą jest fakt, że nie można ich transferować, czyli inwestor pozostaje związany z konkretnym brokerem, który jest rzeczywistym posiadaczem akcji. Do tego dochodzi ograniczona oferta.

Gdzie kupić akcje ułamkowe

Jako pierwszy w Polsce możliwość zakupu akcji ułamkowych wprowadził broker online XTB. Do zakupu potrzebna jest minimalna kwota 10 PLN, aby zakupić polskie akcje, a w przypadku zagranicznych inwestycji jest to 10 dolarów lub 10 euro.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Unia Europejska w obliczu ryzyka uzależnienia od technologii z Chin

Następny Wpis

Dziury w sankcjach. Czym jest transfer STS?

Powiązane wpisy

W co inwestować w 2022 roku małe kwoty?

Zyskowna inwestycja nie musi wiązać się z dużym kapitałem na start. Operowanie niewielką kwotą pozwala zdobyć wiedzę i doświadczenie, a także przekonać się, jak w praktyce działają mechanizmy. Warto zacząć od inwestowania małych środków stawiając pierwsze kroki na rynku.
Avatar photo
Więcej

Jaki był pierwszy kwartał nowego roku na rynku venture capital w Polsce?

PFR Ventures i Inovo VC przygotowały kolejny raport podsumowujący sytuację na rynku venture capital w Polsce. Z przedstawionych danych wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku 127 spółek pozyskało łącznie 446 mln zł. Na polskim rynku venture capital zanotowano spadek w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku, ale równocześnie wzrost o 84 proc. biorąc pod uwagę analogiczny okres w 2021 roku. Spadek nie dotyczył wyłącznie polskiego rynku, ale również europejskiego i amerykańskiego.
Avatar photo
Więcej