fbpx

6 popularnych mitów na temat inwestowania

Avatar photo
Polacy są niechętni do inwestowania pieniędzy. Z raportu Grupy Assay wynika, że jedynie 16 proc. Polaków aktywnie inwestuje, a ponad 60 proc. nigdy nie miało związku z inwestowaniem. W społeczeństwie wciąż panuje wiele mitów i przekonań. Większość z nich wynika z braku wiedzy i wybiórczej selekcji informacji.
Mit 1: żeby zacząć inwestować trzeba mieć dużo pieniędzy 

Wielu ekspertów zaleca zacząć przygodę z inwestowaniem od niewielkiej kwoty. Podczas operowania większymi kwotami niezbędna jest wiedza i doświadczenie – szczególnie na giełdzie papierów wartościowych. Pierwszą inwestycję można zacząć nawet od 100 zł, czyli ceny minimalnej obligacji skarbowej. Poza tym atrakcyjne formy to również fundusze ETF czy akcje dużych i stabilnych organizacji. Niewielkie kwoty można także przeznaczać na lokaty bankowe. 

Mit 2: do inwestowania potrzebne jest wykształcenie finansowe  

Do skutecznego inwestowania potrzebna jest wiedza, ale nie musi być zdobyta w trakcie studiów ekonomicznych. Globalizacja i rozwój cyfryzacji sprawiają, że dostęp do wiedzy jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Warto sięgać po podręczniki i książki, magazyny branżowe czy portale internetowe. Coraz więcej ekspertów dzieli się swoją wiedzą za darmo. Blogi, fora, media społecznościowe czy podcasty to dla wielu osób kopalnia wiedzy na temat inwestowania na różnym poziomie. Dobry pomysł to korzystanie również z zasobów w języku angielskim. Obecne czasy sprzyjają wymianie wiedzy i nauce na skalę międzynarodową. 

Mit 3: najbezpieczniejsze i najbardziej zyskowne inwestycje dotyczą dóbr materialnych 

Z raportu Assay Index 2021. Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków wynika, że Polacy za wiarygodniejsze postrzegają formy inwestycyjne związane z dobrami materialnymi. Ich zdaniem najbezpieczniejsze i najbardziej zyskownej są nieruchomości (58 proc.), metale szlachetne (33 proc.) oraz dzieła sztuki (18 proc.). Lokowanie kapitału w budynki czy np. złoto wydaje się prostsze i mniej abstrakcyjne niż pozostałe instrumenty finansowe. Podejście dominuje wśród osób starszych. Tymczasem jest to duże uproszczenie. Analizując formy inwestycyjne należy wziąć pod uwagę parametry dotyczące konkretnego instrumentu finansowego, własne zasoby, ryzyko i oczekiwania. Prawdą jest, że obecnie to nieruchomości wciąż stanowią pewną formę lokaty kapitału, ale wymagają również dużych nakładów finansowych. Równocześnie inne instrumenty są bardziej zyskowne, a wielkość kapitału na start bywa niższa. 

Mit 4: giełda jest tylko dla doświadczonych inwestorów 

Inwestowanie na giełdzie wymaga przygotowania. Warto jednak pamiętać, że każdy od czegoś zaczynał, a doświadczenie zdobywa się w praktyce. Będąc początkującym graczem należy stawiać przede wszystkim na naukę zasad działania rynku. Na początku zwrotem z zaangażowanego kapitału będzie przede wszystkim wiedza i nowe doświadczenia. 

Mit 5: inwestycje zawsze wiążą się z dużym ryzykiem 

Im wyższa wartość zaangażowanego kapitału, tym również większe ryzyko. W porównaniu do lokat bankowych akcje są mniej bezpieczne, ale bardziej rentowne. Wśród papierów wartościowych za najbezpieczniejsze uznawane są obligacje skarbowe, które przynoszą jednak niskie odsetki. Decydując się na inwestycję oszczędności należy uwzględnić ryzyko związane nie tylko z nieosiągnięciem zysku, ale również stratą. 

Mit 6: szkoda czasu na inwestowanie, lepiej trzymać oszczędności 

Większość Polaków przechowuje pieniądze w banku na koncie bieżącym (39%), oszczędnościowym (34%) albo lokacie terminowej (19%). Wiele osób uznaje, że inwestycje są zbyt ryzykowne i nie warto angażować się lokatę kapitału w instrumenty finansowe. Tymczasem obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że pieniądze tracą wartość nawet o 3-4% rocznie. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

W co inwestować w 2022 roku małe kwoty?

Następny Wpis

Organizacja czasu pracy w małej firmie. 5 wskazówek, jak zarządzać czasem zespołu

Powiązane wpisy

Ponad 80 proc. Polaków wie, czym są kryptowaluty

Ponad 80 proc. Polaków wie, czym są kryptowaluty i Bitcoin wynika z najnowszego badania zleconego przez portal OdkryjBitcoin.pl. Chociaż w kraju panuje duża świadomość jedynie 16 proc. korzystało z Bitcoina albo innych kryptowalut. Wciąż powszechna jest opinia, że wirtualna waluta wiąże się z wysokim poziomem ryzyka i nie jest bezpieczną inwestycją długoterminową.
Avatar photo
Więcej

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce jeszcze w 2023 roku. Pierwszy etap zakończony 

Tauron poinformował o zakończeniu pierwszego etapu realizacji największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, która powstaje w Mysłowicach. Projekt stanowi kolejny ważny krok w kierunku zrównoważonej produkcji energii w Polsce. Łączna moc na zakończenie pierwszego etapu wynosi 37 MW. Wszystkie prace mają zostać zakończone do końca br. 
Avatar photo
Więcej

Oszustwo na dodatek mieszkaniowy

Wg statystyk w roku 2022 na terenie całego kraju ponad 4 tysiące niewinnych obywateli padło ofiarą oszustw, stosując tzw. legendę jako metodę ich działania. To przerażające liczby, które rzucają światło na narastający problem przestępczości.
Avatar photo
Więcej