fbpx

6 najpopularniejszych barier w rozwoju startupów w Polsce

Avatar photo
Startupy mierzą się z wieloma wyzwaniami. Część z nich, np. szybkie tempo zmian prawnych czy biurokracja to bariery spotykające firmy na wszystkich etapach rozwoju. Z kolei niektóre jak pozyskiwanie finansowania, walka o specjalistów czy presja płacowa to bariery charakterystyczne dla rynku młodych innowacyjnych przedsiębiorstw.

Bariery rozwoju startupów w Polsce można podzielić na dwie grupy – bariery zewnętrzne i wewnętrzne. W raporcie Polskie Startupy 2021 wydanym przez Fundację Startup Poland czytamy, że 83 proc. startupów zwraca uwagę na zmienność barier wraz z rozwojem działalności. W pierwszych etapach funkcjonowania są to przede wszystkim wyzwania regulacyjne i prawne. Z czasem coraz większe znaczenie zyskują bariery wewnętrzne m.in. zarządcze i kompetencyjne. Z jakimi wyzwaniami najczęściej mierzą się startupy w Polsce?

Bariery zewnętrzne 

Wśród barier zewnętrznych można wymienić aspekty związane funkcjonowaniem firmy w konkretnych warunkach administracyjno-prawnych. Nie tylko startupy, ale wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce muszą zmierzyć się z wysokimi podatkami, biurokracją i szybkim tempem zmian prawnych. 

  1. Bariery regulacyjne i prawne 

Startupy zwracają uwagę na takie bariery zewnętrzne jak zmieniające się i niejasne przepisy czy rozległe formalności związane z prowadzeniem firmy. Bariery są szczególnie widoczne w małych startupach, które nie posiadają własnych działów księgowych, prawnych czy HR. 

  1. Bariery kadrowe  

Z danych przedstawionych w raporcie Fundacji Startup Poland wynika, że jedną z najczęstszych barier są wysokie koszty związane z zatrudnieniem pracowników. Aż 30 proc. ankietowanych wskazało, że mierzy się z presją płacową oraz walką o specjalistów. Specyfika działalności sprawia, że młode spółki szukają przede wszystkim ekspertów w danej dziedzinie. Tymczasem w Polsce wciąż brakuje doświadczonych pracowników specjalizujących się w różnych obszarach IT oraz nowych technologii. 

Bariery wewnętrzne

Bariery wewnętrzne wynikają ze specyfikacji funkcjonowania startupu. Większość młodych firm musi zmierzyć z podobnymi wyzwaniami zagrażającymi rozwojowi. Wśród najpopularniejszych wymienia się problemy z pozyskaniem finansowania, niewystarczające umiejętności zarządcze czy bariery kompetencyjne oraz szkoleniowe.  

  1. Bariery finansowe 

Bariery związane z pozyskiwaniem finansowania to najpopularniejszy problem startupów w Polsce. Niezbędna jest nie tylko umiejętność pozyskiwania kapitału, ale również zarządzania budżetem. Startupy muszą dążyć do maksymalnego skrócenia czasu pomiędzy pozyskiwaniem finansowania w kolejnych fazach rozwoju. Problemy z dostępem do kapitału skutecznie hamują rozwój działalności. 

  1. Bariery zarządcze i kompetencyjne

Nie wystarczy innowacyjny pomysł na biznes. Przedsiębiorcy decydujący się na założenie startupu muszą zmierzyć się również z organizacją firmy. Niskie kompetencje i brak chęci rozwoju w zakresie zarządzania sprawia, że nawet dobry pomysł na produkt traci szansę powodzenia. 

  1. Bariery szkoleniowe 

Szybkie tempo zmian rynkowych wywołuje konieczność regularnego monitorowania sytuacji gospodarczej i podnoszenia kompetencji.  Startupy nastawione na realizację konkretnych zadań, często zapominają o śledzeniu nie tylko rynku, ale również szeroko pojętego środowiska biznesowego. Zamknięcie się w świecie własnego biznesu sprawia, że łatwo przegapić istotne zmiany. Dane przedstawione w raporcie Polskie Startupy 2021 wskazują, że największą popularnością cieszą się szkolenia marketingowe – 39 proc., sprzedażowe – 33 proc. oraz programistyczne – 28 proc.  

  1. Bariery psychologiczne 

W raporcie Fundacji Startup Poland czytamy, że aż 38 proc. startupów nie szuka szkoleń, a 22 proc. korzysta z nich jedynie okazjonalnie. Wśród powodów niskiego wyniku można wskazać bariery psychologiczne, które należy rozpatrywać z dwóch perspektyw. Część startupów ulega nadmiernej wierze we własny biznes i możliwości. Wielu przedsiębiorców nie zainteresowanych szkoleniami może wykazywać się zbyt dużym samozadowoleniem i pewnością sukcesu, zwraca uwagę Maciej Noga, Partner Zarządzający Funduszu Pracuj Ventures w komentarzu do wyników raportu. Z drugiej strony wśród barier psychologicznych pojawia się zbyt mała pewność siebie, utrata motywacji i brak umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

5 pytań do: Revenge Studios. Wciągające fabuły i niepowtarzalna estetyka w jednym

Następny Wpis

Nowe technologie i optymalizacja zarządzania nieruchomościami. 5 pytań do Studio Vector

Powiązane wpisy

Fundacje rodzinne w Polsce. Nowe przepisy weszły w życie

22 maja br. weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej, której dotychczas brakowało w polskim systemie prawnym. Największym zainteresowaniem cieszy się wśród założycieli rodzinnych przedsiębiorstw dążących do ochrony biznesu oraz przedłużenia istnienia działalności na kolejne lata. Dotychczas założyciel planujący kolejne dekady działalności mógł opierać się na regulacjach zawartych w kodeksie spółek handlowych oraz cywilnym.
Avatar photo
Więcej

Co to jest venture capital? Działalność funduszy VC

Dostęp do wiedzy doświadczonych specjalistów, wsparcie w stworzeniu modelu biznesowego czy większa wiarygodność rynkowa spółki — to wszystko gwarantuje współpraca z funduszem. Venture capital to bowiem więcej niż finansowanie innowacyjnych projektów na wczesnym etapie rozwoju. Dowiedz się, czym jest venture capital i poznaj korzyści ze współpracy z funduszem.
Avatar photo
Więcej