fbpx

6 barier w rozwoju startupów w 2022 roku. Co hamuje innowacyjne spółki w Polsce?

Avatar photo
Po kilku stosunkowo dobrych latach polskie startupy czekają nowe wyzwania. W trakcie pandemii duża część innowacyjnych spółek zanotowała wzrosty, a kryzys nie dotknął rynku venture capital. Tymczasem wojna w Ukrainie, niepewna sytuacja gospodarcza i wysoka inflacja sprawiły, że inwestorzy ostrożniej podchodzą do angażowania kapitału. Z danych przedstawionych w raporcie Fundacji Startup Poland wynika, że dodatkowo spółki wciąż muszą mierzyć się z walką o pracowników, zmieniającym się prawem czy trudnościami z ekspansją zagraniczną.
1. Wysokie koszty zatrudnienia pracownika

Najczęściej wskazywaną barierą w rozwoju startupów w 2022 roku okazały się wysokie koszty zatrudnienia pracownika. Aż 52 proc. ankietowanych wskazało na wyzwania związane z wynagrodzeniami oraz pozostałymi kosztami. Specyfika działalności sprawia, że startupy szukają ekspertów w danej dziedzinie, a równocześnie muszą mierzyć się z ograniczonym budżetem i niepewnością dotyczącą projektu. W Polsce firmy wciąż rywalizują o najlepszych na rynku, a wynagrodzenia w IT i branży nowych technologii osiągają coraz wyższe poziomy. Wiele startupów ma problem z dotarciem do doświadczonych pracowników i przedstawieniem konkurencyjnej oferty. Eksperci prognozują, że sytuacja nie zmieni się w ciągu kolejnych miesięcy, a nawet lat.

2. Pozyskanie finansowania w kolejnych fazach rozwoju

Na drugim miejscu znalazło się pozyskanie finansowania w kolejnych fazach rozwoju, które wskazało 42 proc. przedstawicieli startupów. Chociaż dane rynkowe pokazują rosnące zaangażowanie inwestorów na polskim rynku, organizacje wciąż podkreślają przeszkody związane z dotarciem do kapitału. Startupy muszą dążyć do maksymalnego skrócenia czasu pomiędzy pozyskiwaniem finansowania w kolejnych fazach rozwoju. Niezbędna jest nie tylko umiejętność pozyskiwania kapitału, ale również zarządzania budżetem.

3. Biurokracja przy prowadzeniu działalności operacyjnej

Biurokracja to bariera, z która mierzą się nie tylko startupy, ale wszyscy przedsiębiorcy w Polsce. Odpowiedź wskazało aż 29 proc. respondentów. Przedstawiciele biznesu od lat zwracają uwagę na skomplikowane procedury i częste zmiany prawne. Startupy nie posiadają zazwyczaj rozbudowanych działów kadrowych, prawnych czy księgowych, co stanowi dodatkowe utrudnienie i angażuje czas founderów. 6 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na długi i kosztowny proces zakładania startupu w Polsce.

4. Trudności z ekspansją zagraniczną

Międzynarodowa ekspansja to kolejny krok w rozwoju startupów. Wejście na nowe rynki pozwala zwiększyć skalę i osiągać lepsze wyniki. Tymczasem 26 proc. przedstawicieli startupów ma trudności z wejściem na zagraniczne rynki. Większość spółek zaczyna od ekspansji na terenie Unii Europejskiej dzięki jednolitości części przepisów i systemów. USA oraz Kanada to duże i rozwinięte rynki, których uczestnicy używają języka angielskiego. Wyzwaniem okazuje się nie tylko wejście na rynek, ale również znalezienie i zatrudnienie specjalistów, którzy będą realizować zadania w danym miejscu. Konkurencja na międzynarodowym rynku jest bardzo duża i coraz trudniej znaleźć doświadczonych pracowników.

5. Niewystarczające zachęty inwestycyjne oraz brak ulg podatkowych

Na liście barier hamujących rozwój startupu po raz kolejny pojawił się punkt dotyczący regulacji prawnych i systemowych. Zdaniem 25 proc. respondentów w Polsce wciąż brakuje zewnętrznych bodźców do inwestycji oraz ulg podatkowych motywujących do wchodzenia na rynek z nowymi projektami. Obowiązujące przepisy prawa często nie są przystosowane do wdrażania innowacji.

6. Częste zmiany przepisów prawa

Częste zmiany przepisów prawa pojawiają się w zestawieniu barier rozwoju firm w Polsce od lat. W 2022 roku odpowiedź wskazało 22 proc. ankietowanych. Ogólnopolski dziennik gospodarczo-biznesowy Puls Biznesu zwrócił uwagę, że powstało 955 nowych aktów prawnych, liczących aż 14,5 tys. stron A4 tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku. Początkujący przedsiębiorcy często zmuszeni są zatrudniać w zespole wykwalifikowanych księgowych czy prawników albo korzystać z rozszerzonych usług podmiotów zewnętrznych.

Przeczytaj także: Jak budować efektywne relacje inwestorskie?

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Zdolność kredytowa Polaków rośnie, ale popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż słaby

Następny Wpis

Rynek venture capital w 2022 roku. Sytuacja bez zmian, ale nie ma powodu do obaw

Powiązane wpisy

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Ile sprzedano obligacji w 2022 roku?

Ministerstwo Finansów przedstawiło wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w grudniu oraz całym 2022 roku. Łączna wartość obligacji sprzedanych przez cały ubiegły rok była rekordowa i wyniosła 57,1 mld zł. Popyt na obligacje oszczędnościowe rośnie od kilku lat. Nabywcy najchętniej sięgali po obligacje 4-letnie, a najrzadziej po 12-miesięczne premiowe.
Avatar photo
Więcej

Dofinansowania nawet dla 500 startupów. Środki z nowych programów we wsparciu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki

Wkrótce nawet 500 startupów otrzyma środki finansowe z programów realizowanych przez PFR Ventures wspartych z unijnego budżetu w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Na koniec 2022 roku do około 50 funduszy venture capital trafią również środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki, które następnie przekazane zostaną startupom o dużym potencjale rynkowym. Łącznie do innowacyjnych spółek trafi około 3,2 mld zł.
Avatar photo
Więcej