1. Wysokie koszty zatrudnienia pracownika
Najczęściej wskazywaną barierą w rozwoju startupów w 2022 roku okazały się wysokie koszty zatrudnienia pracownika. Aż 52 proc. ankietowanych wskazało na wyzwania związane z wynagrodzeniami oraz pozostałymi kosztami. Specyfika działalności sprawia, że startupy szukają ekspertów w danej dziedzinie, a równocześnie muszą mierzyć się z ograniczonym budżetem i niepewnością dotyczącą projektu. W Polsce firmy wciąż rywalizują o najlepszych na rynku, a wynagrodzenia w IT i branży nowych technologii osiągają coraz wyższe poziomy. Wiele startupów ma problem z dotarciem do doświadczonych pracowników i przedstawieniem konkurencyjnej oferty. Eksperci prognozują, że sytuacja nie zmieni się w ciągu kolejnych miesięcy, a nawet lat.
2. Pozyskanie finansowania w kolejnych fazach rozwoju
Na drugim miejscu znalazło się pozyskanie finansowania w kolejnych fazach rozwoju, które wskazało 42 proc. przedstawicieli startupów. Chociaż dane rynkowe pokazują rosnące zaangażowanie inwestorów na polskim rynku, organizacje wciąż podkreślają przeszkody związane z dotarciem do kapitału. Startupy muszą dążyć do maksymalnego skrócenia czasu pomiędzy pozyskiwaniem finansowania w kolejnych fazach rozwoju. Niezbędna jest nie tylko umiejętność pozyskiwania kapitału, ale również zarządzania budżetem.
3. Biurokracja przy prowadzeniu działalności operacyjnej
Biurokracja to bariera, z która mierzą się nie tylko startupy, ale wszyscy przedsiębiorcy w Polsce. Odpowiedź wskazało aż 29 proc. respondentów. Przedstawiciele biznesu od lat zwracają uwagę na skomplikowane procedury i częste zmiany prawne. Startupy nie posiadają zazwyczaj rozbudowanych działów kadrowych, prawnych czy księgowych, co stanowi dodatkowe utrudnienie i angażuje czas founderów. 6 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na długi i kosztowny proces zakładania startupu w Polsce.
4. Trudności z ekspansją zagraniczną
Międzynarodowa ekspansja to kolejny krok w rozwoju startupów. Wejście na nowe rynki pozwala zwiększyć skalę i osiągać lepsze wyniki. Tymczasem 26 proc. przedstawicieli startupów ma trudności z wejściem na zagraniczne rynki. Większość spółek zaczyna od ekspansji na terenie Unii Europejskiej dzięki jednolitości części przepisów i systemów. USA oraz Kanada to duże i rozwinięte rynki, których uczestnicy używają języka angielskiego. Wyzwaniem okazuje się nie tylko wejście na rynek, ale również znalezienie i zatrudnienie specjalistów, którzy będą realizować zadania w danym miejscu. Konkurencja na międzynarodowym rynku jest bardzo duża i coraz trudniej znaleźć doświadczonych pracowników.
5. Niewystarczające zachęty inwestycyjne oraz brak ulg podatkowych
Na liście barier hamujących rozwój startupu po raz kolejny pojawił się punkt dotyczący regulacji prawnych i systemowych. Zdaniem 25 proc. respondentów w Polsce wciąż brakuje zewnętrznych bodźców do inwestycji oraz ulg podatkowych motywujących do wchodzenia na rynek z nowymi projektami. Obowiązujące przepisy prawa często nie są przystosowane do wdrażania innowacji.
6. Częste zmiany przepisów prawa
Częste zmiany przepisów prawa pojawiają się w zestawieniu barier rozwoju firm w Polsce od lat. W 2022 roku odpowiedź wskazało 22 proc. ankietowanych. Ogólnopolski dziennik gospodarczo-biznesowy Puls Biznesu zwrócił uwagę, że powstało 955 nowych aktów prawnych, liczących aż 14,5 tys. stron A4 tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku. Początkujący przedsiębiorcy często zmuszeni są zatrudniać w zespole wykwalifikowanych księgowych czy prawników albo korzystać z rozszerzonych usług podmiotów zewnętrznych.
Przeczytaj także: Jak budować efektywne relacje inwestorskie?