fbpx

6 barier w rozwoju startupów w 2022 roku. Co hamuje innowacyjne spółki w Polsce?

Avatar photo
Po kilku stosunkowo dobrych latach polskie startupy czekają nowe wyzwania. W trakcie pandemii duża część innowacyjnych spółek zanotowała wzrosty, a kryzys nie dotknął rynku venture capital. Tymczasem wojna w Ukrainie, niepewna sytuacja gospodarcza i wysoka inflacja sprawiły, że inwestorzy ostrożniej podchodzą do angażowania kapitału. Z danych przedstawionych w raporcie Fundacji Startup Poland wynika, że dodatkowo spółki wciąż muszą mierzyć się z walką o pracowników, zmieniającym się prawem czy trudnościami z ekspansją zagraniczną.
1. Wysokie koszty zatrudnienia pracownika

Najczęściej wskazywaną barierą w rozwoju startupów w 2022 roku okazały się wysokie koszty zatrudnienia pracownika. Aż 52 proc. ankietowanych wskazało na wyzwania związane z wynagrodzeniami oraz pozostałymi kosztami. Specyfika działalności sprawia, że startupy szukają ekspertów w danej dziedzinie, a równocześnie muszą mierzyć się z ograniczonym budżetem i niepewnością dotyczącą projektu. W Polsce firmy wciąż rywalizują o najlepszych na rynku, a wynagrodzenia w IT i branży nowych technologii osiągają coraz wyższe poziomy. Wiele startupów ma problem z dotarciem do doświadczonych pracowników i przedstawieniem konkurencyjnej oferty. Eksperci prognozują, że sytuacja nie zmieni się w ciągu kolejnych miesięcy, a nawet lat.

2. Pozyskanie finansowania w kolejnych fazach rozwoju

Na drugim miejscu znalazło się pozyskanie finansowania w kolejnych fazach rozwoju, które wskazało 42 proc. przedstawicieli startupów. Chociaż dane rynkowe pokazują rosnące zaangażowanie inwestorów na polskim rynku, organizacje wciąż podkreślają przeszkody związane z dotarciem do kapitału. Startupy muszą dążyć do maksymalnego skrócenia czasu pomiędzy pozyskiwaniem finansowania w kolejnych fazach rozwoju. Niezbędna jest nie tylko umiejętność pozyskiwania kapitału, ale również zarządzania budżetem.

3. Biurokracja przy prowadzeniu działalności operacyjnej

Biurokracja to bariera, z która mierzą się nie tylko startupy, ale wszyscy przedsiębiorcy w Polsce. Odpowiedź wskazało aż 29 proc. respondentów. Przedstawiciele biznesu od lat zwracają uwagę na skomplikowane procedury i częste zmiany prawne. Startupy nie posiadają zazwyczaj rozbudowanych działów kadrowych, prawnych czy księgowych, co stanowi dodatkowe utrudnienie i angażuje czas founderów. 6 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na długi i kosztowny proces zakładania startupu w Polsce.

4. Trudności z ekspansją zagraniczną

Międzynarodowa ekspansja to kolejny krok w rozwoju startupów. Wejście na nowe rynki pozwala zwiększyć skalę i osiągać lepsze wyniki. Tymczasem 26 proc. przedstawicieli startupów ma trudności z wejściem na zagraniczne rynki. Większość spółek zaczyna od ekspansji na terenie Unii Europejskiej dzięki jednolitości części przepisów i systemów. USA oraz Kanada to duże i rozwinięte rynki, których uczestnicy używają języka angielskiego. Wyzwaniem okazuje się nie tylko wejście na rynek, ale również znalezienie i zatrudnienie specjalistów, którzy będą realizować zadania w danym miejscu. Konkurencja na międzynarodowym rynku jest bardzo duża i coraz trudniej znaleźć doświadczonych pracowników.

5. Niewystarczające zachęty inwestycyjne oraz brak ulg podatkowych

Na liście barier hamujących rozwój startupu po raz kolejny pojawił się punkt dotyczący regulacji prawnych i systemowych. Zdaniem 25 proc. respondentów w Polsce wciąż brakuje zewnętrznych bodźców do inwestycji oraz ulg podatkowych motywujących do wchodzenia na rynek z nowymi projektami. Obowiązujące przepisy prawa często nie są przystosowane do wdrażania innowacji.

6. Częste zmiany przepisów prawa

Częste zmiany przepisów prawa pojawiają się w zestawieniu barier rozwoju firm w Polsce od lat. W 2022 roku odpowiedź wskazało 22 proc. ankietowanych. Ogólnopolski dziennik gospodarczo-biznesowy Puls Biznesu zwrócił uwagę, że powstało 955 nowych aktów prawnych, liczących aż 14,5 tys. stron A4 tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku. Początkujący przedsiębiorcy często zmuszeni są zatrudniać w zespole wykwalifikowanych księgowych czy prawników albo korzystać z rozszerzonych usług podmiotów zewnętrznych.

Przeczytaj także: Jak budować efektywne relacje inwestorskie?

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Zdolność kredytowa Polaków rośnie, ale popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż słaby

Następny Wpis

Rynek venture capital w 2022 roku. Sytuacja bez zmian, ale nie ma powodu do obaw

Powiązane wpisy

Dynamika wzrostu polskiego rynku akcji: czy to dopiero początek? 

Polski rynek akcji odnotował wzrost w ostatnim miesiącu mimo wciąż trwającej niepewności w perspektywie krajowej i globalnej. Majowe wzrosty to jednak dobry prognostyk dla inwestorów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się spółki z branży sztucznej inteligencji. Serwis parkiet.com przedstawił komentarze podsumowujące miniony miesiąc, przygotowane przez analityków, doradców oraz innych ekspertów należących do zespołów funduszy. Analiza zebranych informacji pozwala przedstawić czynniki wpływające na rynek oraz perspektywy.
Avatar photo
Więcej

Akcje ułamkowe, czyli inwestycje dla każdego

W ostatnich latach trading stał się osiągalny dla każdego z komputerem i połączeniem internetowym. Niektóre akcje można kupić z łatwością, ponieważ ich ceny wynoszą kilka, lub kilkaset złotych. Jednak wysokie ceny wielu spółek powodowały, że zakup jakiejkolwiek akcji stał się nieosiągalny dla niektórych inwestorów. Stąd pojawienie się akcji ułamkowych- aby móc inwestować w drogie spółki, mimo mniejszego budżetu.
Avatar photo
Więcej