fbpx

5G ogólnodostępne. Rozstrzygnięto aukcję  

Avatar photo
Rozstrzygnięto aukcję częstotliwości 5G, która sprawi, że Internet dotrze nawet do trudno dostępnych miejsc w kraju. W aukcji wzięło udział czterech operatorów, którzy otrzymali po bloku o szerokości 100 MHz. 5G w Polsce wciąż czeka na pełny rozwój możliwości.   

5G to piąta generacja technologii sieci komórkowych – oferuje znacznie większą przepustowość niż poprzednie generacje, co umożliwia błyskawiczne pobieranie i przesyłanie danych. 5G wprowadza technologie umożliwiające sprawniejsze i szybsze połączenia. Wciąż jednak budzi kontrowersje ze względu na obawy dotyczące wpływu na zdrowie i środowisko. Nie ma jednak badań wskazujących na negatywny wpływ 5G. 

Czterech operatorów w Polsce 

Aukcja częstotliwości 5G została uruchomiona przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w marcu 2020 roku. Obejmowany zakres dotyczył 3400-3800 MHz. Pandemia wstrzymała jednak prace nad rozstrzygnięciem aukcji i dopiero w 2023 roku ponownie rozpoczęto działania, a w Dzień Łącznościowca rozstrzygnięto aukcję. 

15-letnie rezerwacje na cztery bloki po 100 MHz z zakresu częstotliwości 3400-3800 MHz otrzymało czterech operatorów P4 (sieć Play), Polkomtel (sieć Plus), Orange Polska oraz T-Mobile Polska. 

Zwycięzców wyłoniono w 3 dni podczas 17 rund. Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, budżet państwa zyska łącznie ponad 1,9 mld zł. Cena wywoławcza bloku wyniosła 450 mln zł. 

Wyłącznie jeden blok wylicytowano za kwotę wywoławczą (blok A – 3400-3500 MHz, nabywcą został Polkomtel), za pozostałe zapłacono więcej. 

Podsumowując, bloki po 100 MHz zdobyli: 

  • Blok A (3400-3500 MHz) – 450 mln zł, nabywca Polkomtel 
  • Blok B (3500-3600 MHz) – 487,095 mln zł, nabywca P4
  • Blok C (3600-3700 MHz) – 487,095 mln zł, nabywca Orange
  • Blok D (3700-3800 MHz) – 496,837 mln zł, nabywca T-Mobile

  Bloki trafią do nowych operatorów jeszcze w tym roku. Następny krok to rozpoczęcie z urzędu postępowania ws. wydania decyzji rezerwacyjnych. Zgodnie z założeniami ma zakończyć się w pierwszych dniach grudnia, a efektem będzie wydaniem czterech rezerwacji. Zwycięzcy aukcji mają 14 dni od dnia doręczenia decyzji na dokonanie płatności. Mają również prawo do dysponowania częstotliwościami i ubiegania się o pozwolenia radiowe.

  Zakończenie aukcji ma duży wpływ na zmianę rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Nabywcy zyskali gwarancję rozwoju w ciągu najbliższych lat, a klienci — poprawę zasięgu, transmisji danych i komfortu użytkowania. 

  Trwają prace nad uruchomieniem przetargu dla pasma 700 MHz. 

  Total
  0
  Shares
  Poprzedni wpis

  Tuż po premierze Marvel’s Spider-Man 2. Czy rzeczywiście jest się czym zachwycać? 

  Następny Wpis

  Wspólnoty zainwestują w OZE? Większość mieszkańców chce instalacji w blokach 

  Powiązane wpisy
  lider

  Jak być dobrym liderem i dlaczego warto?

  Dobry lider inspiruje, zaraża energią i wyznacza kierunki rozwoju firmy. Dobrą praktyką w startupie jest nie opieranie całej działalności na jednej osobie - founderze. Styl zarządzania lider-lider pozwala realizować założone cele i mierzyć dużo wyżej.
  Avatar photo
  Więcej

  Na świecie jest coraz cieplej, a ludzi jest coraz więcej. W jaki sposób zmiany klimatyczne i demograficzne wpłyną na społeczeństwo i gospodarkę?

  Co czeka Polskę i świat w ciągu najbliższej dekady? Patrząc globalnie można wyróżnić kilka megatrendów, które już determinują życie gospodarcze i społeczne w różnych krajach oraz regionach. Jeden najczęściej przytaczanych to zmiany klimatyczne i rosnąca średnia globalna temperatura. Drugi megatrend dotyczy rosnącej liczby ludności. O zmianach mówi się od dawna wciąż jednak niewiele osób wie, w jaki sposób wpływają na codzienność społeczną i gospodarczą, a także na jakie zmiany należy się jeszcze przygotować.
  Avatar photo
  Więcej

  Polski insurtech Gabi kupiony przez Experian

  Polskie startupy słyną na całym świecie ze swojej innowacyjności i potencjału do dalszego wzrostu. Nie dziwi więc, kiedy stają się łakomym kąskiem na międzynarodowym rynku. W ostatnim czasie w tym kontekście głośno było o Gabi – firmie, która została przejęta za ponad 1,3 miliarda złotych
  Avatar photo
  Więcej