fbpx

5 wskazówek jak podnieść wartość mieszkania z rynku wtórnego

Avatar photo
Planujesz sprzedaż albo wynajem mieszkania? Nieruchomości z rynku wtórnego wymagają nieco większego zaangażowania i przygotowania niż lokale oddawane przez deweloperów. W jaki sposób podnieść wartość lokalu i osiągnąć wyższe zyski z wynajmu czy sprzedaży?

Wynajem nieruchomości to dla wielu inwestorów sposób na pewną stopę zwrotu, ale również dywersyfikację portfela. Nieruchomości dają jednak więcej możliwości zarabiania, szczególnie dla osób zainteresowanych rynkiem. W Polsce coraz większą popularność zyskuje house flipping, czyli zakup nieruchomości w bardzo atrakcyjnej cenie – znacznie poniżej ceny rynkowej, a następnie podniesienie wartości i sprzedaż z dużym zyskiem. 

Jak podnieść wartość mieszkania? 
  1. Zacznij od podstaw, czyli wymiana i naprawa instalacji 

Remont warto zacząć od podstaw. Wymiana albo naprawa instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej zwiększa atrakcyjność w oczach nabywców podnosząc poziom bezpieczeństwa i komfortu mieszkania. Robocizna specjalistów jest kosztowna, ale w znacznym stopniu przekłada się na wzrost wartości nieruchomości. 

  1. Zadbaj o drzwi wejściowe 

Drzwi wejściowe to ważny element każdego mieszkania. Zapewniają bezpieczeństwo i komfort życia, np. poprzez wygłuszenie dźwięków z klatki schodowej. To również pierwsza rzecz, którą widzą potencjalni nabywcy jeszcze przed wejściem do lokalu. Warto wymienić zniszczone drzwi na nowe albo zadbać o ich renowację. Stare z ubytkami mogą skutecznie zniechęcić odwiedzających jeszcze zanim zobaczą resztę mieszkania. 

  1. W remoncie postaw na uniwersalne i bezpieczne rozwiązania 

Kolejny krok to generalny remont. Wymiana i uszczelnienie okien, zmiana płytek oraz paneli czy pomalowanie ścian to prace, które zapewniają największy efekt. Warto wybierać jasne kolory, które są uniwersalne, nieprzytłaczające i zapewniają świeżą estetykę wnętrza. Wykonaj analizy oraz opracuj budżet, który pozwoli realnie zarobić na sprzedaży czy wynajmie nieruchomości. Część mniej doświadczonych inwestorów stawia na gruntowne remonty, które pochłaniają dużą ilość środków z nadzieją na ponadprzeciętne zyski. Tymczasem sprzedaż czy wynajem lokalu premium może być trudny i czasochłonny, a właściciel zamiast zacząć zarabiać zmaga się z kolejnymi etapami remontu, a później przedłużającym się procesem poszukiwania nowego nabywcy. Warto zachować umiar i postawić na uniwersalne rozwiązania we wnętrzach dopasowując się do większego grona poszukujących nieruchomości na rynku zarówno do zakupu, jak i wynajmu. 

  1. Wybierz dobry sprzęt i solidne meble 

Wartość nieruchomości podnosi również wyposażenie. Postaw na podstawowe sprzęty RTV i AGD znanych oraz cenionych marek, które wpłyną pozytywnie na ocenę potencjalnych nabywców. Stare meble nie mogą być uszkodzone z widocznymi wadami. Napraw wszystkie usterki i odśwież powierzchnię, a modele nienadające się do renowacji wyrzuć. 

  1. Home staging 

Dobry pomysł to skorzystanie z usługi home stagingu. Profesjonalista zajmie się dalszym przygotowaniem powierzchni w taki sposób, żeby była maksymalnie atrakcyjna dla nabywców. Zakres usługi zależy od konkretnego home stagera. Większość ofert obejmuje doradztwo na różnych etapach tworzenia wystroju wnętrza bazując na tym, co już znajduje się w mieszkaniu. Kompleksowa usługa obejmuje m.in. konsultacje, zakupy, nadzór nad ekipą, posprzątanie mieszkania czy domu, a nawet wykonanie profesjonalnych zdjęć. Home stager zadba o dekoracje, oświetlenie, aranżację balkonu czy tarasu.

Jak inwestować efektywnie?

Popularny błąd właścicieli mieszkań to gruntowny remont i wymiana mebli z myślą, że znacząco podnoszą wartość nieruchomości i mogą zarobić dużo więcej. Tymczasem wielu inwestorów przeinwestowuje. Wszystkie prace musisz dobrze przekalkulować. Wymiana płytek na odpowiadające aktualnym trendom czy zmiana telewizora na nieco większy generuje koszty, które nie zawsze przekładają się na wzrost wartości lokalu. Warto również wiedzieć, że w profesjonalnych wycenach meble nie są uwzględniane. Remont i zmiany w wyposażeniu należy dobrze zaplanować kierując się rzeczywistym zyskiem, jaki można osiągnąć. Wyremontuj i zmień to, co naprawdę wymaga odnowy. W wielu przypadkach zamiast remontu na własną rękę warto skorzystać z usług home stagera. Specjalista rzetelnie oceni elementy wymagające poprawy, a pozostałe uatrakcyjni mniejszym nakładem środków. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Wraca prestiżowy konkurs dla startupów. Aulery 2022. Kto wygrał poprzednie edycje i odniósł sukces?

Następny Wpis

Podsumowanie trzeciego kwartału na rynku venture capital w Polsce. Czy uda się pobić kolejny rekord?

Powiązane wpisy

Otwarcie rynku kredytów w UE? Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu składa wniosek do Komisji Europejskiej

Polacy płacą nawet ponad czterokrotnie wyższe odsetki od kredytu niż Niemcy. Jak wskazuje prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Arkadiusz Szcześniak - przy kredycie na 30 lat wynoszącym 400 tys. zł w Polsce odsetki wyniosą 558 tys. zł, a w Niemczech - 132 tys. zł. SSBB złożyło wniosek do Komisji Europejskiej o otwarcie rynku i łatwiejsze zaciąganie kredytów na terenie UE.
Avatar photo
Więcej

Charakterystyka energetyczna. W kwietniu ważne zmiany dla właścicieli i zarządców budynków

Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe. Zmiany są wynikiem wdrożenia przepisów wynikających z prawa europejskiego. Właściciele oraz zarządcy budynków będą zobowiązani przekazać świadectwo nabywcy czy najemcy nieruchomości. Nowelizacja przepisów ma służyć promocji budownictwa efektywnego energetycznie, a także zwiększać świadomość dotyczącą oszczędności energii.
Avatar photo
Więcej