fbpx

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o koncie maklerskim

Avatar photo
Konto maklerskie pozwala na zlecanie transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych. Rachunek w elektronicznej formie prowadzi wybrane biuro maklerskie. Chcesz zacząć inwestować na giełdzie? Dowiedz się więcej o rachunku maklerskim.
pexels

Większość banków oferuje atrakcyjne warunki prowadzenia rachunku uwzględniając również prowizję od transakcji. Jeżeli chcesz inwestować w papiery wartościowe, musisz posiadać konto maklerskie. Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji gdzie założyć konto?  

Czym jest rachunek maklerski? 

Rachunek maklerski albo inaczej konto maklerskie to produkt finansowy pozwalający na zlecanie transakcji kupna oraz sprzedaży na giełdzie. Umożliwia również przechowywanie papierów wartościowych. Konto to niezbędne narzędzie, jeżeli chcesz zacząć inwestować w akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne czy kontrakty terminowe. 

Niewielu początkujących inwestorów wie, że konto maklerskie to więcej niż możliwość realizacji transakcji. W wielu bankach posiadając rachunek zyskujesz dostęp do materiałów edukacyjnych na temat giełdy oraz instrumentów finansowych. Analizy, raporty branżowe czy najświeższe informacje z rynku to tylko część dodatkowych korzyści edukacyjnych. 

Kto może założyć konto maklerskie? 

Każda osoba fizyczna albo prawna może założyć własny rachunek maklerski. 

Dla indywidualnych inwestorów obowiązują następujące warunki: 

  • ukończenie minimum 18 lat, 
  • posiadanie numeru NIP, 
  • posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. 

Niektóre banki wymagają również potwierdzenia poprzez wykonanie przelewu bankowego. Kwota najczęściej jest symboliczna. 

Jak założyć rachunek?

Jeżeli posiadasz konto oszczędnościowo-rozliczeniowe w banku procedura zakładania rachunku maklerskiego będzie dużo prostsza. Wiele instytucji wymaga jedynie złożenia wniosku o utworzenie nowego konta. Możesz to zrobić online albo udać się do placówki banku. 

Zanim zdecydujesz się otworzyć nowe konto, zapoznaj się z warunkami i upewnij się, że spełniają Twoje oczekiwania. Rachunek możesz otworzyć bez względu na to, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na inwestycje. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z giełdą i papierami wartościowymi zacznij od małych kwot. Przemyślane rozwijanie portfela inwestycyjnego pozwoli na systematyczne zwiększanie zysków. 

Ile kosztuje prowadzenie rachunku przez biuro maklerskie?

Prowadzenie pierwszego rachunku maklerskiego powinno być tanie. Początkujący inwestorzy przeznaczają niewielki kapitał na pierwsze transakcje. Koszty prowadzenia konta oraz prowizje nie powinny więc nadwyrężać budżetu. Wybierając bank zwróć również uwagę na łatwość obsługi rachunku. 

Zanim podejmiesz decyzję przeanalizuj również informacje dotyczące wysokości prowizji od sprzedaży i kupna papierów wartościowych oraz koszty dodatkowych usług. Sprawdź także, ile wynosi miesięczna opłata za prowadzenie konta oraz minimalna wysokość depozytu. 

Biorąc pod uwagę koszty warto, żeby: 

  • prowizje naliczane przy dokonywaniu transakcji były jak najniższe, 
  • opłaty dodatkowe, np. sporządzenie zaświadczenia o stanie konta również były jak najniższe, a ich liczba jak najmniejsza, 
  • uruchomienie i prowadzenie konta było bezpłatne albo koszt był niski. 

Na co zwrócić uwagę wybierając rachunek?

Oprócz kosztów i łatwości obsługi ważną kwestią jest również dopasowanie rachunku do wymagań klienta. Początkujący inwestorzy powinni zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa. Na wczesnym etapie budowania portfela inwestycyjnego liczy się przede wszystkim zdobywanie wiedzy i doświadczenia. 

Inwestorzy działający na giełdzie od wielu lat docenią zaawansowane możliwości systemu oraz dostęp do narzędzi analitycznych, rynków alternatywnych czy informacji na temat kredytowania. 

Jakość obsługi ma znaczenie bez względu na doświadczenie na rynku inwestycyjnym. Łatwy kontakt oraz wsparcie kompetentnej kadry to elementy, na które również warto zwrócić uwagę. 

Możliwość realizacji transakcji przez Internet to także ważny aspekt. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę sprawdź, czy bank oferuje usługi online. Prowadzenie rachunku przez Internet, również na smartfonie to duże udogodnienie. 

Total
8
Shares
Poprzedni wpis

Trendy gier mobilnych

Następny Wpis

Mój Prąd 4.0. Co warto wiedzieć o nowej edycji?

Powiązane wpisy

Dom albo mieszkanie za granicą. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Dom albo mieszkanie za granicą to dobry pomysł na lokatę oszczędności, ale również regularne zarabianie. Popularnością cieszą się głównie turystyczne regiony i miasta, które przyciągają odwiedzających z całego świata. Rosnąca inflacja, zmiany gospodarczo-polityczne w kraju i wybuch wojny w Ukrainie sprawiły, że od marca 2022 roku zainteresowanie zagranicznymi inwestycjami wzrosło wśród Polaków. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?
Avatar photo
Więcej

CSR w praktyce

Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. CSR - Corporate Social Responsibility) to nie tylko marketingowy slogan, ale codzienność wielu firm. Coraz częściej przedsiębiorstwa rozumieją, jak duży wpływ wywierają na otoczenie. Światowe kryzysy gospodarcze sprawiają, że w działania angażują się niemal wszystkie firmy - nawet te, które dotychczas nie wykazywały inicjatywy. Jakie narzędzia wykorzystuje CSR? Jak na pandemię reagowały polskie firmy?
Avatar photo
Więcej