fbpx

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o koncie maklerskim

Avatar photo
Konto maklerskie pozwala na zlecanie transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych. Rachunek w elektronicznej formie prowadzi wybrane biuro maklerskie. Chcesz zacząć inwestować na giełdzie? Dowiedz się więcej o rachunku maklerskim.
pexels

Większość banków oferuje atrakcyjne warunki prowadzenia rachunku uwzględniając również prowizję od transakcji. Jeżeli chcesz inwestować w papiery wartościowe, musisz posiadać konto maklerskie. Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji gdzie założyć konto?  

Czym jest rachunek maklerski? 

Rachunek maklerski albo inaczej konto maklerskie to produkt finansowy pozwalający na zlecanie transakcji kupna oraz sprzedaży na giełdzie. Umożliwia również przechowywanie papierów wartościowych. Konto to niezbędne narzędzie, jeżeli chcesz zacząć inwestować w akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne czy kontrakty terminowe. 

Niewielu początkujących inwestorów wie, że konto maklerskie to więcej niż możliwość realizacji transakcji. W wielu bankach posiadając rachunek zyskujesz dostęp do materiałów edukacyjnych na temat giełdy oraz instrumentów finansowych. Analizy, raporty branżowe czy najświeższe informacje z rynku to tylko część dodatkowych korzyści edukacyjnych. 

Kto może założyć konto maklerskie? 

Każda osoba fizyczna albo prawna może założyć własny rachunek maklerski. 

Dla indywidualnych inwestorów obowiązują następujące warunki: 

  • ukończenie minimum 18 lat, 
  • posiadanie numeru NIP, 
  • posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. 

Niektóre banki wymagają również potwierdzenia poprzez wykonanie przelewu bankowego. Kwota najczęściej jest symboliczna. 

Jak założyć rachunek?

Jeżeli posiadasz konto oszczędnościowo-rozliczeniowe w banku procedura zakładania rachunku maklerskiego będzie dużo prostsza. Wiele instytucji wymaga jedynie złożenia wniosku o utworzenie nowego konta. Możesz to zrobić online albo udać się do placówki banku. 

Zanim zdecydujesz się otworzyć nowe konto, zapoznaj się z warunkami i upewnij się, że spełniają Twoje oczekiwania. Rachunek możesz otworzyć bez względu na to, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na inwestycje. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z giełdą i papierami wartościowymi zacznij od małych kwot. Przemyślane rozwijanie portfela inwestycyjnego pozwoli na systematyczne zwiększanie zysków. 

Ile kosztuje prowadzenie rachunku przez biuro maklerskie?

Prowadzenie pierwszego rachunku maklerskiego powinno być tanie. Początkujący inwestorzy przeznaczają niewielki kapitał na pierwsze transakcje. Koszty prowadzenia konta oraz prowizje nie powinny więc nadwyrężać budżetu. Wybierając bank zwróć również uwagę na łatwość obsługi rachunku. 

Zanim podejmiesz decyzję przeanalizuj również informacje dotyczące wysokości prowizji od sprzedaży i kupna papierów wartościowych oraz koszty dodatkowych usług. Sprawdź także, ile wynosi miesięczna opłata za prowadzenie konta oraz minimalna wysokość depozytu. 

Biorąc pod uwagę koszty warto, żeby: 

  • prowizje naliczane przy dokonywaniu transakcji były jak najniższe, 
  • opłaty dodatkowe, np. sporządzenie zaświadczenia o stanie konta również były jak najniższe, a ich liczba jak najmniejsza, 
  • uruchomienie i prowadzenie konta było bezpłatne albo koszt był niski. 

Na co zwrócić uwagę wybierając rachunek?

Oprócz kosztów i łatwości obsługi ważną kwestią jest również dopasowanie rachunku do wymagań klienta. Początkujący inwestorzy powinni zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa. Na wczesnym etapie budowania portfela inwestycyjnego liczy się przede wszystkim zdobywanie wiedzy i doświadczenia. 

Inwestorzy działający na giełdzie od wielu lat docenią zaawansowane możliwości systemu oraz dostęp do narzędzi analitycznych, rynków alternatywnych czy informacji na temat kredytowania. 

Jakość obsługi ma znaczenie bez względu na doświadczenie na rynku inwestycyjnym. Łatwy kontakt oraz wsparcie kompetentnej kadry to elementy, na które również warto zwrócić uwagę. 

Możliwość realizacji transakcji przez Internet to także ważny aspekt. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę sprawdź, czy bank oferuje usługi online. Prowadzenie rachunku przez Internet, również na smartfonie to duże udogodnienie. 

Total
8
Shares
Poprzedni wpis

Trendy gier mobilnych

Następny Wpis

Mój Prąd 4.0. Co warto wiedzieć o nowej edycji?

Powiązane wpisy

Inwestowanie w alkohole tylko dla kolekcjonerów?

Wysoka inflacja i niepewność gospodarcza sprawiły, że wielu inwestorów zaczęło szukać alternatywnych metod ochrony wartości kapitału. Popularność zaczęły zyskiwać m.in. inwestycje w dzieła sztuki, biżuterię, metale szlachetne czy alkohole. Lokowanie środków w materialnych przedmiotach zyskuje popularność nie tylko wśród mniej doświadczonych osób, ale również inwestorów, którzy od lat działają na rynku.
Avatar photo
Więcej

9 rad, jak skutecznie sprzedawać przez telefon

Sprzedaż przez telefon to jedno z najstarszych i wciąż najskuteczniejszych działań marketingowo-sprzedażowych. Reklama w wyszukiwarce, media społecznościowe czy e-mail marketing pozwalają dotrzeć do potencjalnych klientów i nawiązać pierwszy kontakt, ale to rozmowa telefoniczna pozwala zamknąć sprzedaż. Mimo rozwijającej się cyfryzacji większość osób zajmujących decyzyjne stanowiska wciąż stawia na komunikację twarzą w twarz albo rozmowę telefoniczną. Jak skutecznie sprzedawać i o czym musisz pamiętać?
Avatar photo
Więcej
sklep internetowy

7 polecanych platform do założenia sklepu internetowego

Eksperci prognozują, że do do 2026 roku łączna wartość polskiego rynku e-commerce wyniesie nawet 162 mld zł. Proces podejmowania decyzji zakupowych zmienił się na zawsze - coraz więcej osób robi zakupy online. Pandemia przyspieszyła rozwój na całym świecie nawet o pięć lat, wskazują szacunki IBM. Zastanawiasz się nad otworzeniem sklepu internetowego? Poznaj 7 polecanych platform i zobacz na co warto zwrócić uwagę.
Avatar photo
Więcej