fbpx

4 ścieżki wyjścia z inwestycji. Jakie są najpopularniejsze możliwości exitu?

Avatar photo
Inwestorzy i founderzy omawiają zasady wyjścia z inwestycji (exit) jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o finansowaniu. Inwestycja i zaangażowanie w projekt trwa zazwyczaj kilka lat, a po upływie określonego czasu fundusz venture capital czy prywatny inwestor opuszcza inwestycję. Obie strony muszą przygotować się do etapu zabezpieczając własne interesy.

Dobry term sheet zawiera planowaną datę oraz warunki wyjścia z inwestycji. Inwestor może wprowadzić również informację o uprzywilejowaniu na wypadek ewentualnej likwidacji spółki (liquidation preference) – klauzula zakłada, że w pierwszej kolejności regulowane są zobowiązania wobec inwestora. Określenie strategii wyjścia pozwala uniknąć nieporozumień i komplikacji na ostatnim etapie cyklu inwestycyjnego. 

Ścieżki wyjścia z inwestycji 

Podejmując decyzję o wyjściu z inwestycji fundusz bierze pod uwagę m.in. własną strategię inwestycyjną, zrealizowane wyniki finansowe, ale również etap rozwoju spółki, pozycję na rynku czy cykl życia produktu. Celem wyjścia z inwestycji jest odzyskanie zaangażowanych środków wraz z dodatkowym zyskiem. Projekty, w które angażują się fundusze venture capital nie zawsze umożliwiają osiągnięcie założonej stopy zwrotu. Często inwestorzy muszą liczyć się jedynie z odzyskaniem zaangażowanej kwoty albo nawet startą. 

  1. Inwestor finansowy 

Zakup udziałów albo akcji startupu przez inwestora finansowego jest nazywane również transakcją secondary sale. Inwestorem finansowym zostają banki albo fundusze inwestycyjne, które obejmują udziały lub akcje, ale nie angażują się aktywnie w działania operacyjne. Fundusz decyduje się na sprzedaż, np. kiedy potrzebne są dodatkowe środki finansowe. Na decyzję może również wpłynąć zbliżający się czas zaplanowanego exitu. Spółka ma szansę zyskać inwestora finansowego pod warunkiem, że wykazuje odpowiednio wysokie przychody oraz rentowność. Fonuderzy zazwyczaj związani są z projektem w ramach earn out, co oznacza korelację między zarobkami założycieli a wynikami spółki. Zanim dojdzie do exitu fonderzy mają kilka lat na prowadzenie biznesu i osiąganie dobrych wyników. Niewiele startupów osiąga jednak wskaźniki, które są atrakcyjne dla inwestorów finansowych. 

  1. Inwestor branżowy 

Sprzedaż udziałów, akcji albo całej firmy inwestorowi branżowemu to popularna ścieżka wyjścia z inwestycji – nazywana również trade sale. Do transakcji dochodzi w przypadku spółek posiadających wartościową technologię, którą inna spółka chce nabyć. Rozwiązanie, w całości albo częściowo, będzie wykorzystywane przez spółkę kupującą w jej własnej działalności. Satysfakcjonujące wyniki finansowe to jednak za mało. Inwestor branżowy przykłada dużą wagę do pozostałych aspektów takich jak baza klientów, doświadczony zespół czy własność intelektualna. Spółka rozszerza własny biznes o kolejny obszar działalności w modelu horyzontalnym albo wertykalnym. Wdrożenie nowego rozwiązania to częsta praktyka w dużych organizacjach, np. korporacjach, które mogą zwiększyć własne zasoby i ograniczyć korzystanie z usług partnerów zewnętrznych. Inwestor ma większą kontrolę i może osiągnąć satysfakcjonujące wyniki z marży. Dostęp do rozwiązań startupu może umożliwić również pogłębienie obszaru działalności, który już funkcjonuje wewnątrz organizacji inwestora. 

  1. Debiut giełdowy

Debiut giełdowy (IPO – ang. Initial Public Offering) sprawdza się dla startupów na zaawansowanym poziomie rozwoju. Sprzedaż akcji na rynku regulowanym często jest poprzedzona wejściem na rynek alternatywny NewConnect, który pozwala organizacji przygotować się do kolejnego kroku. Spółka zyskuje dostęp do kapitału, a fundusz może stopniowo zbywać posiadane udziały uwzględniając warunki rynkowe. Exit związany w debiutem giełdowym obejmuje długi okres. Startup musi przygotować się do wejścia na giełdę w kwestiach formalnych i regulaminowych. Strategia inwestycyjna niektórych funduszy nie zakłada długiego okresu oczekiwania na wyjście z inwestycji. Tymczasem na giełdę wchodzą głównie dojrzałe spółki, które są w stanie spełnić określone wymagania. 

  1. Wykup menedżerski

Wykup menedżerski odbywa się, kiedy np. fundusz venture capital nie widzi już potencjału w projekcie i chce upłynnić udziały nawet dla niewielkiego zysku albo funderzy wiedzą, że mają duże zasoby i poradzą sobie bez inwestorów. Exit może też wiązać się z przymusowym umorzeniem udziałów – wyjście nie jest sukcesem, ale próbą ratowania kapitału oraz redukcją start. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Innowacja w biznesie – czym jest?

Następny Wpis

Komunikat o przekształceniu West Wind Games sp. z o.o. w spółkę akcyjną

Powiązane wpisy

Ile zarabia founder? Wynagrodzenia w startupie

Founder to często osoba zarabiająca najmniej w startupie. Rozwój projektu wiąże się z koniecznością zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników, których wynagrodzenia kształtują się na wysokim poziomie. Założyciel zaczyna czerpać satysfakcjonujące korzyści dopiero po częściowej sprzedaży czy debiucie na giełdzie.
Avatar photo
Więcej

Polacy nie chcą euro. Plusy i minusy przyjęcia wspólnej waluty

64,2 proc. Polaków nie chce wprowadzenia euro w kraju - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET. Jedynie 24,5 proc. wskazało, że Polska powinna przyjąć europejską walutę. Tymczasem kolejne państwo członkowskie UE zdecydowało się na przyjęcie euro. Od 1 stycznia banknoty i monety weszły do obiegu w Chorwacji, a Hrvatska narodna banka przystąpiła do Eurosystemu. Obecnie wspólna waluta obowiązuje już w 20 z 27 państw. Jakie są plusy i minusy euro w Polsce? Kto jest przeciwny dołączeniu do strefy?
Avatar photo
Więcej

Ruch B Corp. Wzrost gospodarczy to nie wszystko 

Coraz więcej spółek w Polsce i na świecie decyduje się na sformalizowanie odpowiedzialności społecznej. Podejmowane działania pozwalają na osiągnięcie większej wiarygodności dotyczącej zrównoważonego rozwoju, co przekłada się na pozytywny odbiór ze strony klientów czy partnerów. Certyfikat B Corp to potwierdzenie, że spółka umiejętnie łączy wzrost gospodarczy z troską o klimat i społeczności.
Avatar photo
Więcej