fbpx

4 pomysły na skuteczny gaming marketing

Avatar photo
Branża gamingowa odnotowuje kolejne rekordy. W Polsce niemal 20 mln osób regularnie sięga po gry na różnych platformach – wynika z raportu The Game Industry of Poland 2021. Coraz więcej marek dostrzega potencjał gamingu w komunikacji marketingowej. Pandemia i konieczność zwrócenia się w stronę wirtualnego świata przyspieszyły rozwój gaming marketingu.

W 2020 roku rynek reklam w grach komputerowych wart był 3,2 mld dol. podaje raport Global In-Game Advertising Industry 2020. Szacuje się, że do 2027 roku wartość wyniesie 6,4 mld dol. Firmy na całym świecie zaczęły dostrzegać szansę na dotarcie do miliardowej grupy docelowej. Co warto wiedzieć o gaming marketingu? Jak prowadzić działania i osiągać cele?

Gaming marketing – kim są polscy gracze? 

Przeciętny polski gracz to osoba w wieku powyżej 30 lat. W grupie wciąż dominują mężczyźni, ale nieznacznie. Z wyników badań firmy Newzoo wynika, że w Polsce aż 49 proc. kobiet sięga po gry. Statystyki łamią stereotypy przedstawiające graczy jako nastoletnich chłopców – uczniów i studentów. Polscy gracze to grupa osób pracujących, podejmujących własne decyzje zakupowe. 

Marketerzy zwracają również uwagę na stopień zaangażowania odbiorców w rozrywkę. W gaming marketingu duże znaczenie ma dopasowanie rozwiązań i formatów do specyfiki rozgrywki. Skuteczność kampanii zależy od zrozumienia potrzeb odbiorców, ale również kreatywności i umiejętności wykorzystania nowych technologii. Niezbędne jest również postawienie celu. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się zwiększenie świadomości czy sprzedaż produktu. 

Coraz więcej marek szuka kreatywnych rozwiązań w nowych technologiach, np. AI czy AR. Powstają innowacyjne formaty reklamowe maksymalnie dopasowane do rozgrywki, zaskakujące, ale jednocześnie nie męczące obecnością graczy. Jednym z przykładów jest kampania Danio uruchomiona na platformie Twitch. Bohater marki, czyli Mały Głód pojawiał się w momencie, gdy postać zaczynała tracić energię i przypominał o uzupełnieniu wewnętrznych zapasów. 

Gaming marketing – jak działają marki? 

Wśród najpopularniejszych rozwiązań można wymienić product placement, współpracę z influencerami, in-game advertising oraz sponsoring. 

Product placement 

Product placement to jedno z najpopularniejszych i najstarszych narzędzi marketingowych wykorzystywanych w świecie gier. Logo marki na billboardzie, możliwość zjedzenia w znanej sieciówce czy obejrzenia meczu popularnej drużyny – lokowanie produktu wykorzystywane jest od lat 80. XX wieku. Produkty pokazywane są jako elementy tła albo część fabuły. Wielu graczy uważa, że product placement zwiększa realizm gry. Tymczasem firmy mogą skutecznie zwiększać świadomość marki albo konkretnego produktu. 

Współpraca z influencerami gamingowymi

Influencerzy aktywnie działają również w branży gier.  Z danych przedstawionych w rankingu YouGov wynika, że influencerów gamingowych śledzi 22 proc. mężczyzn w Polsce. Warto dodać, że większość to osoby powyżej 18 roku życia. Aż 50 proc. potwierdza, że ufa treściom przekazywanym przez internetowych twórców. Decydując się na współpracę z influencerem należy zwrócić uwagę na kanał komunikacji. Wśród najpopularniejszych wymienia się Twitch, ale również platformy lifestylowe – Instagram czy Facebook. 

In-game marketing

In-game marketing polega na umieszczaniu reklam w świecie gier. W odróżnieniu od product placement działania zazwyczaj są częścią fabuły. Za skuteczność kampanii odpowiada naturalność i brak nachalności. Rozwiązanie musi zostać maksymalnie dopasowane do tematyki, ale również czasu rozgrywki. Duże zaangażowanie gracza i wejście w interakcję z marką sprawia, że in-game marketing uznawany jest za jedną z najbardziej efektywnych form. 

Sponsoring 

Sponsoring w gaming marketingu przybiera różne formy – od sponsoringu nagród dla najaktywniejszych graczy, przez wsparcie loterii i konkursów, aż po organizację wydarzeń np. turniejów gamingowych. Marki wspierają również e-sportowców czy nawet całe drużyny. 

O gaming marketingu pisaliśmy również tutaj.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Następny Wpis

Zrównoważona działalność na rynku finansowym, czyli o ESG w teorii i praktyce

Powiązane wpisy

Wirtualna rzeczywistość wkracza do realu

Świeżo po publikacji raportu finansowego Facebooka wielu inwestorów i użytkowników zastanawia się, czy to początek końca największej platformy społecznościowej na świecie. Mark Zuckerberg nie składa jednak broni. Już jakiś czas temu zapowiedział plany podboju metawersum, wyrazem czego była zmiana nazwy jego spółki na Meta.
Avatar photo
Więcej

Twierdza: Edycja Ostateczna. Czy to się może udać?

Firefly Studios prezentuje remaster Twierdzy - Stronghold Definitive Edition, strategicznej gry skupiającej się na budowaniu i ekonomicznym zarządzaniu średniowiecznym miastem. Seria gier zgromadziła ogromną liczbę fanów na całym świecie. Już 7 listopada tego roku, będziemy mogli pograć w pierwszą, klasyczną Twierdzę w całości odświeżoną przez producenta.
Avatar photo
Więcej